Pierwszym punktem, który wymaga omówienia w tym temacie, są obowiązki pracowników domów opieki względem osób je zamieszkujących. Należy zauważyć, że pracownicy tego typu miejsc, muszą wykonać niezwykle ciężkie zadania zarówno opiekuńcze jak i administracyjne. Faktem jest również to, że brak staranności w wykonywaniu tych obowiązków, może skutkować szkodą na rzecz osób, które owy dom zamieszkują. Do najważniejszych zadań pracowników domów opieki zaliczamy:
Jak widać pracownicy domów opieki zdrowotnej mają sporo zadań do wykonania. Nie oznacza to jednak, że mogą do nich podchodzić bez należytej staranności.
Zasadniczo przyczyn jak i rodzajów zaniedbań z którymi możemy się spotkać w domach opieki, może być naprawdę wiele. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wyodrębnienie tych, które zdarzają się zdecydowanie najczęściej.
Często powtarzające się zaniedbania to również jak wskazują statystyki: przemoc słowna i psychiczna, odwodnienie i niedożywienie, a także urazy spowodowane zaniedbaniem bądź przemocą w stosunku do mieszkańca domu opieki.
Zaniedbanie w domu opieki, to zasadniczo zaniedbanie przez pracowników placówki przestrzegania oraz spełniania standardów, które prawo polskie nakłada na tego typu miejsca. Takie zaniedbanie może przybierać różne formy, a my możemy podać placówkę jak i jej pracowników do sądu, jeżeli do takiego zaniedbania rzeczywiście doszło. Powrót do zdrowia starszego pacjenta jest zawsze czasochłonny i niezwykle bolesny.
Dlatego też rozpoczęcie sprawy o odszkodowanie przeciwko podmiotowi odpowiedzialnemu za opiekę to dobry pomysł. Odszkodowanie za zaniedbania medyczne tego typu pokaże powiem właścicielom jak i pracownikom tego typu przybytków, że muszą oni spełniać, najwyższe standardy w zakresie oferowanych usług.
Tutaj pojawia się mały problem, gdyż sprawy tego typu, zawsze są niezwykle skomplikowane. Nie mniej jednak w ocenie większości prawników, członkowie rodziny osoby starszej, która została w jakikolwiek sposób poszkodowana podczas swojego pobytu w domu opieki mogą zgłaszać się po takie roszczenia jak odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz renta od ośrodka, w którym dana osoba przebywa.
Taki dom opieki powinien rzecz jasna być ubezpieczony, to wypadek, zaniedbania personelu, przemoc etc. zgłaszamy bezpośrednio do przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, który powinien rozpocząć postępowanie likwidacyjne szkody. Jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, bądź jeżeli dom opieki nie jest ubezpieczony, to wtedy nasze kroki kierujemy bezpośrednio do sądu.
Zaniedbania takie jak odleżyny, przemoc fizyczna itd. udowadnia się relatywnie łatwo (ze względu na charakterystyczne ślady itd.). Problem pojawia się jeżeli dojdzie do wypadku czyli np. nasza babcia przewróciła się podczas swojego pobytu w domu opieki i złamała nogę. Z reguły w takiej sytuacji, tego typu ośrodki nie poczuwają się do odpowiedzialności za tego typu zdarzenie i to my musimy udowodnić, że gdyby ośrodek sprawował należytą opiekę nad babcią, to do wypadku by nie doszło.
Innymi słowy udowadniamy nie tylko winę samego ośrodka, ale również jego pracowników. Jest to możliwe. Jeżeli członek waszej rodziny został poszkodowany w jakikolwiek sposób w domu opieki, to zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy w uzyskaniu należytego Państwu i członkom Państwa rodziny, świadczenia.
Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym artykule, są najczęściej zadawane pytania w związku z tematem wypadków i zaniedbań, z którymi mamy do czynienia w domach opieki. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak takie sprawy mogą być ciężkie zwłaszcza dla psychiki osoby poszkodowanej jak i członków jej rodziny. Dlatego też zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania w jednym miejscu.
Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania w związku z tym tematem, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Służymy pomocą, a jeżeli zostali Państwo poszkodowani w wypadku podczas obowiązkowego wyjazdu integracyjnego, to pomożemy w uzyskaniu należytego odszkodowania.
Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.
Mój brat zmarł w domu opieki. Uważam, że to przez zaniedbanie ze stronu personelu. Co muszę zrobić, aby dostać odszkodowanie?
Jeżeli jest Pani w stanie wskazać jednoznacznie winę domu opieki, to należy uzyskać od nich numer polisy i zgłosić szkodę osobową.
Moja mama była pensjonariuszką pewnego renomowanego domu opieki. Koszty miesięczne były kosmiczne, ale cała rodzina pokrywała utrzymanie. Mama trawiła do szpitala w bardzo złym stanie. Miała odleżyny ( a jest osobą chodzącą ), była odwodniona i niedożywiona. Mogę ich pozwać? Jakich dokumentów potrzebuje?
Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy zgłosić szkodę na numer polisy i do ubezpieczyciela domu opieki. Potrzebna do tego będzie dokumentacja medyczna, dokumentacja zdjęciowa odleżyn oraz ewentualne zeznania świadków. Jeżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania, można wówczas złożyć pozew cywilny.
Tata upadł w domu opieki i złamał nogę. Kto ponosi odpowiedzialność? On nie ma polisy ubezpieczeniowej.
Dom opieki ponosi odpowiedzialność, jeśli do upadku doszło przez ich zaniedbanie ( np. brak nadzoru, śliskie podłogi, brak zabezpieczeń ). Brak polisy nie ma tu znaczenia – można domagać się odszkodowania od placówki.
Pani Aniela wymagała opieki całodobowej w związku z tym, że jej córka Anna prowadziła rodzinną firmę, nie mogła zapewnić swojej mamie odpowiedniej opieki w domu. Pani Anna zdecydowała się na umieszczenie swojej mamy w domu opieki. Dom opieki, który był jednym z droższych okazał się fatalną decyzją.
Córka odwiedzała matkę dwa razy w tygodniu, na samym początku nie było z tym problemów, lecz po kilku miesiącach personel zaczął ograniczać odwiedziny. Annie nie udało się odwiedzić matki przez 3 tygodnie. Pani Aniela była nieprzytomna podczas kolejnych odwiedzin córki, Anna natychmiast wezwała pogotowie które przetransportowało jej matkę do szpitala. Lekarze stwierdzili skrajne wycieńczenie organizmu spowodowane odwonieniem oraz niedożywieniem. Pani Aniela w tym momencie przebywa w szpitalu a my z naszą klientką Anną przygotowujemy pozew sądowy.